Cisco Switch Password Reset

Cisco switch cihazımızda password şifresini unuttuğumuzu fakat içerisindeki konfigürasyonun tarafımıza lazım olduğunu düşünelim.

Bunun için yapmamız gereken, çoğu cihazlarda olduğu gibi yeniden başlatmamız gerekiyor. Bunun için cihazda power-off power-on düğmesi olmadığından power kablosunu çekip yeniden takıyoruz.

Switche elektriği verdikten hemen sonra switch üzerinden bulunan “Mode” tuşuna 3 saniye basıyoruz.

Mode tuşuna 3 saniye bastıktan sonra karşımıza böyle bir ekran gelecektir. Sonrasında aşağıdaki komutları girerek, flash dosyasının ismini değiştiriyoruz.

switch: flash_init
switch: rename flash:config.text flash:config.text.two
switch: reset

Burdaki amaç, flash dosya ismini değiştirdiğimiz için şifre bulunan konfigürasyon dosyasını, boot etmemesini sağlamak. Doğal olarak şifre olmayan bir konfigürasyon karşımıza gelicektir.

Burada önemli olan nokta ise, switch yeniden başladığın şifre istemediğinde girip konfigürasyon içinde değişiklikler yapmadan önce, önceki dosya olan ana konfigürasyonun olduğu dosyayı geri NVRAM’e kopyalamamız gerekiyor. Eğer bu işlemi yapmaz isek konfigürasyonumuzu kaybedebiliriz. Bunun için aşağıdaki komutu girip dosyayı kopyalayalım.

Switch#copy flash: running-config 
Source filename []? config.text.2

Dosyayı kopyaladıktan sonra tüm konfigürasyonlarımız gelecektir. Simdi ise yeni şifrelerimi oluşturup, kaydettiğimiz takdirde artık oluşturduğumuz yeni şifreler aktif olacaktır.

Switch(config)#enable secret ciscotest1
Switch(config)#line console 0
Switch(config-line)#password ciscotest2
Switch(config)#line vty 0 4
Switch(config-line)#password ciscotest3
Switch(config-line)#login 
Switch(config-line)#end
Switch#wr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir