802.1ad(QinQ) Nedir?

Paylaş

802.1ad protokolünün bir diğer adı da QinQ olarak da geçmektedir. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, bu protokol ethernet frame fortmatıdır diyebiliriz.

Bu format 802.1q formatından türemiştir. Normalde 802.1q formatında 4byte’lık frame VLAN başlığı eklenirken, 802.1ad protokolünde iki adet 4byte VLAN başlığı eklenmektedir. Peki buna neden ihtiyaç duyuldu?

Servis sağlayıcılardan hizmet alan büyük şirketlerin yapısında, birçok VLAN bulunuyor. VLAN’ları servis sağlayıcılarına iletmeleri gerekiyor. 802.1ad yani QinQ burada devreye giriyor. Çünkü normalde en fazla taşıyabileceğiniz vlan sayısı 4096’dır. Bu sayı çok gözüküyor gibi olsada aslında oldukça yetersizdir.

Burada 802.1ad ne yapıyor peki? Burada servis sağlayıcı SP-VLAN ID (Service Provider VLAN ID) adında bir ikinci bir VLAN başlığı kullanıyor. Kullanmış olduğu bu ikinci VLAN ID müşteriden gelen paketlerdeki VLAN başlığı kullanarak hem karışıklığı önlemekte, hemde paketin doğru yere doğru cihaza iletilmesine olanak sağlamış oluyor.

Konumuz ile ilgili örnek olarak aşağıda görsel paylaşıyorum.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar