More

  Asimetrik / Simetrik Ethernet Nedir?

  Asimetrik kelime anlamı bakışımsız, simetrik’in kelime anlamı ise bakışımlı anlamına gelmektedir.

  Asimetrik ve simetrik terimleri genelde metro internet hatları için daha sık kullanılır. Kısaca açıklayacak olur isek, asimetrik internetin upload ve download hızı farklılık gösterirken, simetrik internetin upload ve download hızı aynıdır. Örneğin;

  Evimize 24Mbps hızına sahip bir internet aldığımızı varsayalım. İnternet hızımızı kontrol ettiğimizde download hızının 24Mbps yakın değerler görürken upload hızının 3Mbps gibi daha düşük bir değer görebiliriz. Yani sonuç olarak iki değer birbirinden farklılık gösterdiği için bu asimetrik internettir.

  Kullandığımız internet hız değeri hem download hem de upload için aynı ise bu simetrik internettir.

  Ayrıca, ağ güvenliğinde de asimetrik ve simetrik şifreleme biçimleri vardır. Asimetrik şifreleme sistemleri, her iki iletişim ucuna da farklı şifreleme anahtarları kullanır. Simetrik şifreleme sistemleri ise her iki iletişim ucuna da aynı şifreleme anahtarını kullanır.

  Son Paylasılan Makaleler

  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  İlgili Makaleler

  2 Yorum

  1. Peki simetrik ve asimetrik internet kullanımının sebebi nedir? Neden servis sağlayıcıları genelde asimetrik internet hizmeti sunuyor?

   • Bunun sebebi, tamamen son kullanıcı ihtiyacını baz almaktadır. Kullanıcı ihtiyacına göre simetrik ve asimetrik internet hizmeti sunulması, tamamen maliyetten kaynaklıdır. Bunun yanı sıra kullanıcının yaptığı işe ve verdiği hizmete göre değişebilir. Örnek olarak; kullanıcının bir sunucusunun olduğunu ve video paylaştığı bir sitesinin barındığını düşünelim. Bu müşteri için en önemli noktalardan birisi upload trafiğidir. Çünkü insanlar siteye bağlanıp videoyu izlemeye başladığında burada upload trafiği artacaktır. Buna göre kullanıma bağlı olarak hat kapasitesini artıracak ve düşürecektir.

  Yorum Bırakın:

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz