BGP MULTIHOP

Paylaş

EBGP protokolü bildiğimiz üzere farklı AS (Autonom System) numaraları arasında bilgileri gönderip alarak haberleşmeye veya IBGP olarak aynı AS numaraları sahip yönlendiricilerin kendi aralarında bilgileri gönderip haberleşmesiyle aralarında BGP sesion kurulmasıydı.

Peki Multihop nedir?

Normalde EBGP protokolünü yapılandırmak istediğimizde iki EBGP arasında bağlantı olması gerekiyor. BGP multihop kullandığımızda iste buna gerek kalmadan static yollar kullanarak uzaktaki bir yönlendirici ile BGP sesion kurabiliriz. Kuracağımız bu bağlantıda farklı subnetler kullanabiliriz. Loopback interface kullanarak karşılıklı olarak bu interface üzerinden bağlantımızı gerçekleştirebiliriz. Loopback interface kullanmamızın avantajı, fiziksel arayüz kapalı olsa veya çalışmasa bile BGP sesion sonlanmaz. BGP multihop işlemini yaparken de ayrıca TTL değeri girmemiz gerekmektedir. TTL değeri girmememiz durumunda paket otomatik olarak hedefe ulaşamadan düşecektir.

Burada BGP sesion kurarken atlayacağımız router veya switchlere static route yazamamız gerekmektedir. Paketlerin geçeceği her switch veya router için bu durum geçerlidir. Bunu yapmamızdaki amaç ise herhangi bir yönlendirme protokolü çalışmadığını düşünürsen bu işlemi dinamik olarak herhangi bir protokol yapmadığından static olarak bizim yönlendirme yapmamız gerekmektedir.

Aşağıda örnek olarak bir çizim mevcuttur. Çizim üzerinden loopback interface üzerinden multihop bağlantısı yapılmıştır.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar