Cisco AG550XG Web Arayüz İnterface IP Verme

Paylaş

Cisco web arayüzüne girdiğimizde karşımıza aşağıdaki gibi ekran gelecektir.

Eğer fiziksel olarak switch üzerinde hangi porta bağlı olduğunu görmek istiyorsak, aşağıdaki gibi “Status and Statistics” menüsü altından “System summary” üzerine gitmemiz yeterli olacaktır.

Yukarıda aktif olan interface üzerlerinde yeşil ışıklar yanmaktadır.

Sonrasında IP vereceğimiz interface belirledikten sonra aşağıdaki gibi ilgili “IP Configuration” menüsü altına gidiyoruz.

Burada daha önce IP verilmiş interfaceleri görüyoruz. Şimdi bizde yeni bir interface üzerine static IP verileceğimiz için “Add” seçeneğine tıklıyoruz.

Karşımıza yukarıdaki gibi ekran gelecektir.

Burada vlan seçeceği üzerinde olan tik işaretini unit üzerine alıyoruz. Sonrasından ise portumuzu seçiyoruz. XG1 portu üzerine IP vereceğim için XG1 portunu seçiyorum ve Dynamic üzerinde seçili tik işaretini static üzerine alıyorum. Sonrası zaten basit olarak vereceğimiz IP adresine ve subnet mask girip “Apply” seceneğine tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi uyarı verecektir.

Burada interface üzerinde default olarak dynamic yapılandırma olduğundan bu yapılandırmanın silineceği ile ilgili bilgi veriyor. “Ok” seçeceğine tıklayarak devama ediyoruz.

Sonrasında kontrol ettiğimizde ilgili interface üzerine gerekli IP adresini tanımlamış olarak görüyoruz. Son olarak ekranın en üstünde kırmızı ile gözüken “Save” butonuna tıklayarak yapmış olduğumuz değişiklikleri kaydediyoruz.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar