Cisco Router Password Reset

Paylaş

Cisco router’da şifremizi unuttuğumuzu varsayım, bu sorunu nasıl çözeceğiz?

Öncelikle bu sorunu çözmek için sıralı işlemlerle devam edip anlatacağız.

Öncelikle şifresini unuttuğumuz cisco cihazımızı fiziksel olarak kapatıp açalım. Açılışta ise “CTRL + B” veya “CTRL + Break” tuşlarına basarak setup moda girelim.

Karşımıza yukarıdaki gibi bi ekran gelecektir. Bu gelen ekrana “ROM Monitör” denir. ROM Monitör kısıtlı ve sınırlı özellikleri olan küçük bir işletim sistemidir.

Bu ekranda yapacağımız işlem, 0x2102 olan varsayılan değeri 0x2142 yaparak NVRAM’in startup config’i okumamasını sağlıyoruz. Böylece karşımıza gelecek olan boş bir config dosyası olacağından bizden parola istemeyecektir. Şimdi varsayılan 0x2102 olan değeri değiştirip yeniden başlatalım.

rommon 1 >confreg 0x2142

rommon 2 >reset

Bu işlemi yaptıktan sonra karşımıza yeni bir konfigürasyon dosyası gelecektir. Startup config deeğerini değiştirdiğimizden, şifrenin bulunduğunu konfigürasyon dosyasını okuyamadı, bu yüzden karşımıza sıfır bir konfigürasyon dosyası gelmiş oldu. Karşımıza setup mode gelmiş oldu.

Şimdi açılacak ekranda bizden şifre istemeyecektir. Önemli olan ise ilk başta değerini değiştirmiş olduğumuz startup config’i çekip, daha sonra şifre veya herhangi yapmak istediğimiz değişiklikleri yapmalıyız. Çünkü eğer siz direk şifre oluşturup başka değişiklikler yapar iseniz, değerini değiştirmiş olduğunuz startup-config’i kaybetmiş olursunuz. Bu da çok önemlidir. Çünkü o startup config’in içinde bütün yapılandırmalar mevcuttur. İp adresi, protokoller, kısaca o cihaz ile ilgili yapılan tüm konfigürasyonlar. Bu yüzden NVRAM’deki startup config’i çekelim.

Router#copy startup-config running-config

Yukarıdaki komutu girerek NVRAM deki config’i RAM’e atmış olduk. Bu komutu girdikten sonra istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Enable şifremizi oluşturalım.

Router(config)#enable password ciscotest123

Router(config)#line vty 0 4

Router(config-line)#password ciscotest123

Son olarak yapmamız gereken ise, başta değiştirmiş olduğumuz değeri düzelterek varsayın değer 0x2102 ye döndüreceğiz. Böylelikle NVRAM’den boot edip NVRAM’deki config dosyasını açıcaktır. Şimdi son işlem olarak ilgili komutumuzu girip kaydedelim.

Router#conf t

Router(config)#config-register 0x2102

Router(config)#do wr

Böylelikle cihazı kapatıp açtığımızda belirlemiş olduğumuz password veya ilgili değişiklerle birlikte konfigürasyon açılacaktır.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar