More

  Fiber Konnektör Çeşitleri

  LC Konnektör (Lucent Connector)

  En yaygın olarak kullanılan konnektör tipidir. Çok tercih edilmesinin sebebi ise kablolamaların çok olduğu yerlerde, 1.24mm yüksük olmasıdır. Singlemode ve multimode olarak LC konnektörleri bulunmaktadır. LC konnektörü ayrıca LC duplex ve simpleks konnektörüne ayrılabilir.

  SC Konnektör

  İkince en yaygın olan konnektör tipidir. Genelde noktadan noktaya ya da telekom ve data tarafından kullanılır. LC konnektörden farklı yanı ise bağlayıcı gövdesinin kare olmasıdır. Ayrıca fiberi tutmak için 2.5mm halka kullanılır. Performans açısından diğer konnektörlere göre üst düzeydedir.

  FC Konnektör

  Seramik bir yüksük kullanılan ilk fiber konnektördür. SC ve LC konnektöre göre biraz farklıdır. Farkı ise SC ve LC plastik gövdeli olurken FC konnektör nikel kaplı veya paslanmaz çeliktendir. Bağlantı kısmı da değişiktir. Bir dişli mekanizması ile sabitlenir ve bağlantısı yapılır.

  ST Konnektör

  ST konnektör şekil itibari ile FC konnektöre benzemektedir. ST konnektör genelde kampüs, askeri bina ve bölgelerde, multimode fiber uygulamalarında, kurumsal firmalar tarafından kısa ve uzun mesafe için kullanılmaktadır.

  Singlemode ve Multimode Fiberler

  Singlemode ve multimode kabloların farklı tek seferde iletebildikleri ışık modudur. Singlemode tek sefer tek ışık modu iletirken, mutlimode tek seferde birden fazla ışık modu iletebilmektedir.

  Kısa ve öz olarak singlemode tek yayın yapabilirken, multimode çoklu yayın yapabilmektedir.

  Singlemode fiber kablolar sarı renkte olurken, mutimode kablolarlar genelde mavi renkte olmaktadır.

  Son Paylasılan Makaleler

  İlgili Makaleler

  Yorum Bırakın:

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz