Fortigate FortiToken Tanımlaması

Paylaş

FortiToken Nedir?

Fortinet tarafında kimlik doğrulama için kullanılan bir istemcidir. Kullanımı ve yönetimi basit ve maliyet bazlı olarak çok uygundur. FortiToken mobil cihazda çalışan, zaman ve veritabanına dayalı olarak “Tek Kullanımlık” şifre oluşturmaktadır. Bu şifreyi bağlantı sırasında tek seferlik kullanarak güvenlik sağlanmaktadır. FortiToken tek kullanımlık şifre (One-Time Password – OTP) teknolojisini kullanır. FortiToken uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekmektedir.

Peki Nasıl Yapılandırılır?

FortiToken yapılandırma işlemi için adım adım ilerleyelim. Öncelikle “User & Authentication” menü altındaki “FortiTokens” kısmına giriyoruz ve karşımızı aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Buraya FortiToken birim seri numaralarını girip tanımlamamızı yapıyoruz. Sonrasında buraya tanımladığımız Fortitoken seri numaralarını kullanıcı bazlı bağlayacağız. FortiToken tanımlamalarını yaptıktan sonra bir sonraki işleme geçiyoruz.

Fortitokens kısmında “Create New” diyerek yeni token oluşturmak için sayfaya yönlendiriliyoruz. Burada “Hard Token” diyerek token seri numarasını ilgili bölüme girdikten sonra “Ok” diyerek bu adımı tamamlıyoruz. “Ok” seçeneğine tıkladıktan sonra karşıma geklen ekranda token durumunu “Avaible” olarak görebilmemiz gerekiyor. Eğer “Error” görüyor isek token seri numarasını kontrol etmemiz gerekmektedir.

Bir sonraki işlem oluşturmuş olduğumuz token’ı kullanıcıya atamaktır. Bunun için ise “User & Authentication” menüsü altındaki “User Definition” kısmına giriyoruz. Burada kullanıcı oluşturabililir veya mevcut kullanıcı için FortiToken tanımlaması yapabiliriz. Tanımlamayı yapabilmek için, “Two-Factor Authentication” altında FortiToken kısmını seçip açılır menüden FortiToken’ı seçebiliriz. Token seçimi yaptığımız menü altında “e-mail address” kısmını göreceksiniz. Buraya kullanıcı mail adresini yazarak FortiToken tanımlamasını telefonda bulunan yukarıda bahsetmiş olduğumuz uygulamaya yapabilmesi için gerekli kod veya QR kodu mail yoluyla kullanıcıya iletebiliriz. Aynı işlemi SMS yoluyla da gerçekleştirebiliriz.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar