IPERF Nedir?

Paylaş

Iperf bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde iki bilgisayar veya iki sunucu arasında hız test etmek için kullanılmaktadır. Uygulama bir tarafta client diğer tarafta ise server olarak çalıştırarak aralarındaki hız testini bu sayede test edebiliyoruz.

Windows tarafı için kurulum yapmak istiyorsak aşağıdaki link’e tıklayarak işletim sistemimize uygun zip doyasını indiriyoruz;

URL : https://iperf.fr/iperf-download.php#windows

İndirilen dosyayı klasöre çıkartıyoruz.

Bu işlemden sonra komut(CMD) ‘yi açıyoruz. Komut sistemini açtıktan sonra dosyayı indirdiğimiz klasörü gösteriyoruz bu işlem için aşağıdaki komutları girmeniz gerekmektedir.

Dosyayı indirdiğim klasörü girdim sonrasında ise “dir” komutunu yazarak bana “download”  klasöründeki tüm dosyaları göstermesini istiyorum.

Yukarıda gördüğümüz üzere “iperf” dosyasını görüyoruz burada zip dosyasının içinden çıkarttığımız “iperf-3.1.3-win64” dosyasını seçicez. Bunun için klasörler arasında gezinmemizi sağlayan “cd” komutunu başa yazarak dosyayı göstericez.

Tekrar “dir” komutunu girerek kontol ediyoruz. Hedefimiz “iperf3.exe” dosyasını görmek.

Iperf3.exe dosyasını görüyoruz şimdi iperf3.exe basıcaz. Sonrasında ise bize yardım sayfasını getirecektir. Burada kullanabileceğimiz parametreleri gösterir ve ne işe yaradığını yazmaktadır.

Bizim kullanacağımız komutlar ;

Server(Sunucu) tarafı için : ipertf3.exe -s komutu

 Client(PC) tarafı için : ipertf3.exe -c <hedef ip adresi> komutu

Bu işlem sonrasında cihaza paketler gönderilecek ve işlem sonunda bize bant genişliğini satır sonunda gösterecektir.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar