Juniper Config Dosyasını Yedekleme

Paylaş

Öncelikle her alanda olduğu gibi network alanında da cihazların yedekliliği kadar, cihazlarda bulunan konfigürasyon dosyasının yedekliliğide önem arz etmektedir. Bu yüzden çeşitli yedekleme metotları ile bu işlemler gerçekleştirilir. Juniper tarafında etkin olarak cihaz üzerinde çalışan konfigürasyon dosyasını nasıl yedekleyeceğimizi/transfer edeceğimizi göreceğiz.

Konfigürasyon dosyasını üç şekilde belirlediğimiz dosya uzantısına aktarabiliriz. File:// da desteklenir.

  • FTP
  • HTTP
  • SCP (Güvenli)

Öncelikle hangi protokolü kullanacağımız seçiyoruz ve sonrasında dosya uzantısını yazıyoruz.

set system archival configuration archive-sites ftp://[email protected]:port/home/yedektest/ password "password"

Yukarıda dosyayı yedekleyeceğimiz konumu belirledikten sonra geriye hangi şekilde yedeklemek istediğimiz kalıyor.

Dosyayı iki farklı şekilde yedekleyebiliriz. Birincisi periyodik olarak, yani belli bir zaman aralığı belirleyerek, belirlediğimiz zaman aralıklarında konfigürasyon dosyasını otomatik olarak yedeklemesini sağlayabiliriz.

Bunun için juniper cihazlarda kullanacağımız komut ;

set system archival configuration transfer-interval 20

Yukarıdaki komutu girdiğimizde 20 dakika aralıklarla dosyaya gönderecektir. Verebileceğiniz zaman aralığı 15 ile 2880 dakika arasıdır.

İkinci yedekleme çeşiti ise aktif konfigürasyon üzerinden her kaydetme işleminde (commit), dosyayı belirttiğimiz konuma gönderecektir. Bu işlem içinse aşağıdaki komutu girmeniz gerekecektir.

set system archival configuration transfer-on-commit

Kısaca birisinde bir zaman aralığı belirleyip bu belirlemiş olduğumuz zaman aralığında dosyayı seçtiğimiz protokole göre göndermesini istiyoruz. Diğerinde ise her commit kaydetme işleminde göndermesini istiyoruz.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar