Juniper Route Instances

Paylaş

Route instances (Yönlendirme öneki) olarak geçmektedir. Cisco tarafında ise bu terim “Routing İnstances” olarak geçmektedir, kullanım amacı aynıdır. Genelde VRF amacıyla kullanılmaktadır. Route instances içerisinde, yönlendirme tabloları, yönlendirme ile ilgili parametreleri barındırır. Route instances içerisinde birden fazla seçenek bulunmaktadır. Asıl amacı ise farklı route tabloları oluşturarak, oluşturulan tablolar içerisindeki route bilgilerini izole etmek ve bu route bilgileriyle ilgili yönlendirme yapabilmesidir.

Instances tipleri aşağıdaki gibidir;

  • Forwarding : Filtre tabanlı yönlendirme sağlar. Kendi route tablosunda olmayan rotalarında yönlendirilmesini sağlar.
  • No Forwarding : Genelde yönlendirme tablosunu ayırmak için kullanılır. Karşılık gelen herhangi bir yönlendirme tablosu yoktur. Tüm rotalar varsayılan yönlendirme tablosuna yönlendirilir.
  • VRF : Layer 3 tarafı için kullanılır. VRF yönlendirme tablosu oluşturulur. Arayüzden gelen rotalar direkt olarak yönlendirme tablosuna giderek eşleşme sağlar.
  • Virtual Router : İsminden de anlaşılacağı üzere bir sanal router oluşturur. Oluşturulan bu router tamamen bağımsız çalışır.
  • Virtual Switch : MX, QFX ve EX9200 serisinde Layer 2 köprülemeyi desteklemektedir. Kullanım amacı vlanları ayırmak ve STP kullanılarak izole etmek için tercih edilmektedir.
  • MPLS-Forwording : Sadece MX serisi cihazlarda çalışmaktadır. BGP oturumlarında export ve import route’lara RD (Route Distinguisher) değerinin filtrelenmesine ve değiştirilmesine yardımcı olur.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar