KVM Switch Nedir?

KVM aslında klavye, mouse, monitor ‘ün kısaltmasıdır. KVM switch açılımından da anlaşılacağı üzere, birden fazla bilgisayara tek bir klavye, mouse, monitor ile erişim sağlanmasına yarayan bir donanım cihazıdır.

Her bir cihazın VGA, mouse, klavye girişini KVM cihazına bağlayarak erişim sağlanabilir. KVM cihazının arayüzüne bağlanılarak, KVM cihazına bağlı olan cihazlar arasından geçiş yapılarak kontrol edilebilir.

Genelde kullanım kolaylığı sağladığı alan veri merkezleridir. Kullanıcı herbir sunucuya klavye mouse ve monitör bağlamaktanda tek KVM switch üzerinden birden fazla cihazı yönetebilir ve bu cihazlar dışardan da bağlanabilir. Örnek olarak aşağıda bir KVM switch görmektesiniz.

Genelde bu büyüklükteki KVM switchler birden fazla sunucu barındırılan veri merkezi veya ofislerde kullanılmaktadır. Kvm switch başlı başına direk kullanılamaz. Cihazlara bağlantı sağlayabilmeniz için aşağıda görmüş olduğunuz aparatı da almanız gerekmektedir. Bu aparatlar sunucu veya cihaz marka modellerine göre değişiklik gösterse de işlevi aynıdır.

Yukarıda görüldüğü üzere iki usb ve bir adet vga girişi bulunmaktadır. Bu girişleri yönetmek istediğimiz cihaza bağlıyoruz. Ethernet girişi ise aparat ile KVM switch arasındaki bağlantı için kullanılır. KVM switch ile aparat arasında CAT5 veya CAT6 kablo çekmeniz ve bağlamanız yeterli olacaktır. Bu sayede bağlantıları tamamlamış olacaksınız. Geriye KVM switch arayüzüne giriş yapıp cihazlara erişip yönetmek kalıyor.

KVM switchlerin daha küçük ve ev kullanımı için uygun olan model ve çeşitleri de bulunmaktadır. Bu sayede maliyetten de tasarruf edebilirsiniz. Yukarıda görmüş olduğunuz KVM cihazları genelde büyük boyutlu veri merkezleri için kullanılmaktadır. Aşağıda KVM switchlerinin çeşitli örneklerini de görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir