MTU Nedir?

Paylaş

MTU (Maximum Transmission Unit), bir paketin taşıyabileceği maksimum data miktarını belirlemektedir. Paketleyebildiği maksimum byte’ların sayısıdır. Bir paketin ise maksimum boyutu, 65.535 byte’ dır. Bir fiziksel ağdaki ethernet paketindeki veri bölümünde taşınabilecek en fazla veri miktarını belirleyen MTU diyebiliriz. Varsayılan MTU değerlerini aşağıda görebilirsiniz.

Yukarıdaki görsele bakarsak ethernet MTU değerini 1500 olarak görebiliriz. Yani ethernet 1500 byte’lık değeri aşan paketlerin boyutunu sınırlayacaktır. Belirlenen boyutun üstünde bir paket göndermek Jabbering ‘e neden olacaktır. Jabbering belirlenebilir hemde engellenebilir. Fakat adresi belli değil ise bu ağa zarar verebilir. Jabbering engellemenin en basit yolu ise TCP paket boyutunu yani MTU değerini 1500 byte ile sınırlandırmaktır.

Bir diğer işlem ise gönderilen paket, gönderilen ağın MTU değerinden daha büyük ise paketi parçalara bölecektir. Bu işlemin adı ise Fragmentation ‘dır.

Fakat fragmentation işlemi sonrası bazı sorunlar ile karşılanabilmektedir. Ağa gelen paketler fragmentation işlemi sonrası tekrar orjinal pakete çevrilmesi gerektiğinden bu işlem zaman alacaktır. Bu işlem ağda yavaşlığa sebep olacaktır. Bu yüzden ağlarda MTU değeri iyi hesaplanmalıdır.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar