NAT (Network Address Translation) Nedir?

Paylaş

Kısaca açıklamak gerekir ise, bir cihazın internet ortamına çıkması ve diğer cihazlarla iletişim sağlaması için bir public ip adresine sahip olması gereklidir. Fakat IPv4 adresler sınırlı sayıda olduğundan bu noktada devreye NAT girmektedir.

Örnek ;

Eve internet bağlantısı istediğimizde (TTNET, Superonline vb.), ilgili servis sağlayıcı firma gelip bir modem kurup gitmektedir. Modeme bağlanmak isteyen her cihaza normalde public adres gerekmektedir, yukardaki yazımızda da dediğimiz gibi internete çıkabilmesi için bir cihazın public adrese ihtiyacı vardır.

Örnek görseldeki yeşil alanda görüldüğü üzere evdeki modemimiz yani router’a bağlı cihazlar gözükmektedir. Turuncu alanda ise internet ağı görülmektedir. Cihazların hepsi router tarafından private(özel) ip adresleri alırlar. Genelde default olarak modemlerde 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 gibi ip adresleri gelmektedir. Fakat internete çıkmak istediklerinde bu ip adresleriyle değil, servis sağlayıcının internet ağına tanımlamış olduğu ip adresi ile çıkmaktadır. Bu işlemi sağlayan NAT’dır. İp adresinden ip adresine dönüşüm yaparak internete tek bir ip adresi üzerinden erişimi sağlamaktadır.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar