RJ-45 Konnektör Çakma

Paylaş

Network sistemlerinde veri haberleşmesi ethernet kabloları ile yapılmaktadır. Network sistemlerinde kullanılan kablolar ise cat5 ve cat6 olabilmektedir. Hazır olarak gelen 1 metre veya 2 metre gibi patch kabloları yeterli olmadığı durumlarda, cat kablomuzun uzunluğunu kendimiz belirleyerek iki ucuna jak çakmamız gerekebilir. Jak çakma işlemini sırayla aşağıda belirteceğim;
1 – Öncelikle belirlemiş olduğumuz cat kablomuzun ucunu içindeki kablolarımıza zarar vermeden 3 cm kadar soyuyoruz.

2 – Kablo ucunu soyduktan sonra aşağıda gördüğümüz gibi kablo sarmallarını birbirinden ayırarak düzleştiriyoruz.

3 – Düzleştirmiş olduğumuz kabloları aşağıdaki renk sıralamasına göre sıralayıp düzenliyoruz. Renk sıralaması önemlidir. Yanlış yapılan sıralama kablonun çalışmamasına sebep olacaktır.
Sıralama: Turuncu beyaz, turuncu, yeşil beyaz, mavi, mavi beyaz, yeşil, kahverengi beyaz, kahverengidir.

4 – Renk sıralamasını da yaptıktan sonra sıra, renk sıralamasını bozmadan rj45 jakına yerleştirmemiz gerekmektedir. Rj45 jak içine kabloları yerleştirirken dikkat etmemiz gereken kablolar ince olduğundan sıralama jaka yerleştirirken karışabilir veya gözden kaçabilir, o yüzden tekrar tekrar kontrol etmeniz gerekmektedir.

5 – Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra uçları yerleştirdiğimiz jakı, pensemizde bulunan Rj45 yuvasına yerleştiriyoruz. Yerleştirdikten sonra pensemizi sıkıp, 8 pinin kabloların üzerine bastığından emin olmamız gerekmektedir. Pinler kablo üzerine bastığından emin olduktan sonra jakı penseden çıkarabiliriz.

6 – Son olarak tekrar rj45 jakımıza bakıp renk sıralamasını kontrol etmemiz gerekmektedir. Sonrasında network kablo test cihazı ile test edilip sinyallerin gidip gitmediğini, gitmiyor ise hangi kabloda sorun olduğunu görebiliriz.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar