Şifre Güvenliğinin Önemi

Paylaş

2014 yılında Dünya genelinde yapılan araştırmaya göre şifre güvenliğinin zafiyeti ortaya çıkarılmıştır. Kolay ve basit şifre seçimlerinden kaynaklanan, çeşitli güvenlik problemleri ve ardı sıra gelen sorunlar bulunmaktadır. Örnek verecek olursak;

12345, 123456789, qwerty, 1234, 111111, 112233445566

yukarıdaki gibi 50’ye yakın örnek verebiliriz.

Her bireyin, internet üzerinde bir sitede hesabı bulunmaktadır. Bu kimi zaman bir sosyal medya hesabı olurken kimi zamanda herhangi bir platform vs. olabiliyor. Bu yüzden internet üzerinde bulunduğumuz sürece saldırılara açık bir konumda bulunmaktayız. Buna istinaden özellikle şifrelerimizi güvenli ve karmaşık bir şifre koyup, bu saldırılardan kendimizi korumamız gerekiyor. Şifre oluşturma mantığı çoğu insanda, rakam ve harften oluşan uzun şifreler koymaktır. Fakat bu şifrenizin güvenli olduğu anlamına gelmez. Güvenli bir şifre oluşturmak istiyorsanız, şifre içerisinde özel karakter, rakam, harf, küçük büyük haftler gibi birçok şeyi kullanarak güvenli bir şifre oluşturabilirsiniz. Bunun dezavantajı ise oluşturduğumuz bu güvenli şifreyi akılda tutması zor olabileceği gibi unutabiliriz de. Bunun için oluşturduğumuz şifreyi bir kenara kaydedebiliriz. Kaydedeceğimiz yer bir kağıt veya masamızda bulunan bir not kağıdı olmamalıdır tabikide.

İnternet ortamında bulunduğumuz sürece çeşitli politikalar görebiliriz. Bu ziyaret ettiğimiz veya kullandığımız platformların veri gizliliği ve güvenliğini sağlayabilmesi için kullanıcılara uygulattığı bir politikadır. Çünkü günümüz zamanında çok sıkça haberlerde veya sosyal platformlarda gördüğümüz siber saldırı artık hayatımızın bir parçası olmuştur. Bu tehlikeyi göz ardı etmek size zarar verecektir. Çeşitli firmalar sırf bu güvenlik zaafiyeti sebebiyle maddi zararlara uğramakta ve çeşitli dosya ve önemli evraklarını kaybedebilmektedir. Şirketler çeşitli önlemler alsa da sizin alabileceğiniz önlemler basittir. Şifrelerinizi güvenli bir hale getirip kimseyle paylaşmamaktır.

Diğer bir önemli olan ve unutmamamız gereken konu ise, şifrelerimizi belli zaman aralığından düzenli olarak değiştirmektir.

Kişisel veya şirket bilgisayarınız dahi olsa şifrenizi kaydetmemek önemlidir. Çoğu zaman insanlarımız tekrar yazmaktan üşendiği için bu şifreleri tarayıcıya kaydedebilmektedir. Bu konuda bütün etken ve olasılıkları düşünerek haraket etmeliyiz. Sonuçta bilgisayarımız çalınabilir vb. aksilikler başımıza gelebilir.

Son olarak sizin düşünebileceğiniz sadece harf ve sadece rakamdan oluşan şifreleri bir hacker’ın kırması çok basittir. Sadece harften, rakamdan, isim, doğum tarihi, yalın kelimeleri kullanmaktan kaçınmalıyız.

Güvenliğiniz, sizin için önemlidir.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar