Sunucu(Server) Nedir?

Paylaş

Sunucu, ağ üzerinden çeşitli istekleri karşılayan örnek olarak, servis, program veya veri gibi kaynakları sunan, bilgisayar veya sistemlerdir.

Ağ üzerinden gönderilen isteklere cevap veriyor ve kaynak paylaşıyor ise o cihaz sunucu olarak kabul edilmektedir. Sunucular başka kaynakları da kullanabilir. Başka kaynakları kullanırken de hem sunucu hemde istemci olarak haraket etmektedir. WEB sunucu, mail sunucu, sanal sunucu gibi çeşitli sunucular bulunmaktadır. Fakat bir sunucunun görevini yapabilmesi için gelen istek ve taleplere yanıt vermesini sağlayacak bir yazılım işletim sistemi ve uygulama gerekmektedir. Gerekli konfigürasyon ve ayarlamalar yapıldıktan sonra gelen taleplere ve isteklere yanıt verebiliyor olacaktır.

Sunucular donanımsal olarak değiştirilebilen ve yüksek hızlara sahip olan donanımlara sahiptirler. Bu yüksek hız ve donanım sunucunun ısınmasına, güç tüketimine yansımaktadır. Bu süreçte bu hizmeti veren veri merkezleri bulunur. Bu veri merkezleri sunucunuza kesintisiz enerji, soğuk alan ve çeşitli hizmetler de vermektedir. Bir sunucunun en önemli özelliği ise, verileri güvenli, kesintisiz ve istikrarlı performans ile sağlayabilmesidir.

Sunucu üzerlerinde bulunan donanımlara göre önem arz etmektedir. Kullanılacak sunucu biçimine göre RAM, HDD kapasitesi arttırılabilir.

PC ve Sunucu Arasındaki Fark Nedir?

PC (Personal Computer) ile sunucu arasında fiziksel olarak bir fark görülmeyebilir. Fakat en temel fark dayanıklılık ve sürekliliktir. Son kullanıcılar için geliştirilmiş PC’ler kullanıcının istek ve taleplerini karşılayacak şekilde, bunun için üretilmiş sınırlı donanımla birleştirmişlerdir.

Sunucuda kullanılan donanım parçaları ise çeşitli ağır testlerden geçmektedir. Sunucuda asıl amaç süreklilik ve performans olduğundan parçaların uzun ömürlü ve dayanıklı olan önem arz etmektedir. Bunun sebebi ise kişisel bilgisayarlar gün içerisinde kullanılırken, sunucular aylarca sürekli olarak aralıksız çalışıyor olmasıdır. Fakat daima verimlilik ve performans üst seviyede olması amaçlanır.

Donanım değişikliği olduğu gibi yazılım olarak da sunucuların kullandığı işletim sistemleri farklılık göstermektedir. Kullanılacak servis ve donanım bilgilerine göre işletim sistemi seçimi yapılmaktadır.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar