Traceroute / MTR Çıktısı Nasıl Anlaşılır?

Paylaş

Traceroute çıktısı nasıl anlaşılır. Bu konuda yanlış bilinen konularını görseller ile birlikte açıklayacağız.

Yukarıdaki traceroute çıktısından ikinci hop’ta %100 kayıp gözüküyor. Fakat ikinci hop’taki kayıp burada sorun olduğu anlamına gelmez. Sonraki hop’larda gördüğünüz üzere herhangi bir sorun gözükmemektedir. Yani bu Traceroute çıktısında herhangi bir sorun gözükmemektedir.

Yukarıdaki traceroute çıktısında ise üçüncü hop’ta %30 paket kaybı gözüküyor. Bu hop’ta paket kaybı olmasının sebebi ICMP limitinden kaynaklandığını anlayabiliriz. ICMP limiti genelde hop’larda paket kaybına sebep olur. Bu sorun teşkil etmez.

Yukarıdaki traceroute çıktısında ise birden fazla hop’larda paket kaybı gözüküyor fakat son hop’ta herhangi bir paket kaybı gözükmüyor. Son hop en önemlisidir. Son hop’ta herhangi bir paket kaybı gözükmüyor ise bu bağlantının iyi olduğunu ve herhangi bir paket kaybının yaşanmadığını gösterir.

Yukarıdaki traceroute çıktısında ise gördüğümüz üzere sondan bir önceki hop’ta %0 paket kaybı gözüküyor. Bu durum ise son hop’ta problem olduğunu anlamına geliyor.

Yukarıdaki traceroute çıktısında ikinci hop’tan sonra paket kayıpları gözüküyor. Sondaki hop’a kadar kayıp gözüktüğünden burandan şunu çıkartabiliriz, ikinci hoptan sonraki bağlantılarda problem var.

Yukarıdaki traceroute çıktısında ise beşinci hoptan sonra paket kayıplarının yaşandığı gözükmektedir. Burada da beşinci hoptan sonra paket kayıpları yaşandığından, beşinci hoptan sonra bağlantıda sorun başladığını anlayabiliriz.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar