Ubuntu Kurulumu

Paylaş

Ubuntu kurulumu için öncelikle ubuntu setup dosyasını bir usb veya DVD’ye yazarak başlayabiliriz. Kurulumu başlattığımızda karşımıza gelecek ilk ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

Burada dil ayarını yaptıktan sonra “Ubuntu’yu Kur” seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz. Sonraki pencerede bize klavye ayarlarını yapmamızı istiyor. Burada seçmek istediğimiz klavye ayarlarını yapıp devam ediyoruz.

Yukarıda görüldüğü gibi ayarları yaptıktan sonra “Devam Et” diyerek sonraki ekrana geçiyoruz.

Bizde internet bağlantı ayarlarını seçmemiz için ekran gelmektedir. Bu ekranda ilgili ethernet bağlantısını yaparak devam ediyoruz.

Karşımıza kurulum seçeneği gelecektir. Bu ekran normal kurulum ve minimal kurulum olarak 2 seçenek bizi karşılıyor.

  • Normal Kurulum : Bu kurulumda ubuntu tam teşekküllü olarak kurulur. E-posta istemcisi, masaüstü, web tarayıcısı, ofis yazılımı, çoklu ortam oynatıcısı gibi uygulamaları yükleyerek tam kurulum sağlar.
  • Minimal Kurulum : Bu kurulumda iste sadece web tarayıcı ve çekirden sistem araçlarından başka bir uygulama içermeyecektir.

Biz burada “Normal Kurulum” diyerek devam edeceğiz.

Bizim bilgisayarımıza Windows bir işletim sistemi kurulu olduğunda bize yukarıdaki seçenekleri sunmaktadır. Burada Windows işletim sistemine hiç dokunmadan yanına ubuntu kurabilir, ya da diski komple silebilir ve sadece ubuntu kurabiliriz. Biz ubuntuyu windows işletim sisteminin yanına kurulmasını istiyoruz. Bu yüzden ilgili seçeneği seçerek devam ediyoruz.

Konumumuzu seçiyoruz.

Kullanıcı adı şifre oluşturuyoruz. Burada “otomatik giriş yap” seçeneğini tiklerseniz size kullanıcı adı şifre sormadan doğrudan giriş yapacaktır. “Giriş yapmak için parola iste” bu işlemin tam tersidir. Bu işlemi de yaptıktan sonra ilgili dosyalar kurulmaya başlayacaktır. Sonrasında kurulum tamamlanacak ve sizden yeniden başlatma isteyecektir. Burada “Şimdi Yeniden Başlat” seçeneğine tıklayarak devam ediyor ve kurulıumu bitirmiş oluyoruz.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar