VCenter / VSphere Nedir?

Paylaş

VCenter Nedir?

VCenter performans açısından güçlü ve performanslı bir sunucu yönetim aracıdır. Linux tabanlı bir yazılımdır. Vcenter ile kaynak yönetimi yapılabilmektedir, ayrıca altında kurulu olan ESXI sanal sunucularından yönetimini sağlanabilmektedir. Bu sayede yönetim kolaylığıyla beraber herhangi bir negatif durumda düzen ve yönetim kolaylığı hızlı aksiyonlar almaya yarar sağlamaktadır.

VSphere Nedir?

VSphere bir sanallaştırılmış veri merkezi platformudur. Bu platform sayesinden uygun maliyetli kaynak elde edilmesi sağlanmaktadır. ESXI clientlerın bulunduğunu sunucuları yönetmek için kullanılır. Client olarak kurulabildiği gibi ayrıca web üzerinden de erişim sağlamaktadır, ayrıca yönetim ve izleme kolaylığı sağlar.

ESXI Nedir?

ESXI unix tabanlı bir işletim sistemidir. Çoğu firma ve sektördeki kişilerce bir ürün olarak gözükmektedir, fakat ESXI bir ürün değildir.

ESXI unix tabanlı bir işletim sistemi olduğundan bir sunucuya kurulumu yapılmaktadır. Fakat ESXI için sunucu kaynağını oldukça az kullanmaktadır. ESXI kurulumu bittikten sonra üzerine çeşitli işletim sistemlerine ait sanal sunucular oluşturulabilmektedir. Sanal sunucular üzerinden hardisk, cpu, ram gibi kaynaklar belirlenebilir.

Vmotion Nedir?

Vmotion teknolojisi, sanal sunucuların kesintisiz bir şekilde hostlar arasında taşınmasına olanak sağlamaktadır. Peki ne gibi durumlarda buna ihtiyaç duymaktayız?

Hem yedeklilik hem de yapı itibariyle birden fazla ESXI sunucu kurulu olabilmektedir. Burada bir sunucumuz üzerinde oluşan donanım arızası nedeniyle sunucuyu kapatıp gerekli donanım değişikliği veya eklemesi yapılmasını öngörelim. Bu durumunda Vmotion kullanılarak, arıza oluşan sunucu üzerindeki tüm sanal sunucuların, diğer ESXI sunucusuna kesintisiz taşınmasına olanak sağmaktadır. Böylece müşteriye herhangi bir veri kaybı ve kesinti yaşatmamış olmaktayız. Veri merkezleri veya diğer büyük işletmelerin muhakkak iş sürekliliği sebebiyle kullandığı bir teknolojidir.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar