VPS / VDS Nedir?

Paylaş

VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir?

VDS, açılımından da anlaşılacağı üzere virtual yani sanal bir makinedir. VDS, fiziksel bir sunucunun donanımsal olarak bölümlenerek sanal sunucular oluşturulmasıyla ortaya çıkmaktadır. Her VDS sunucusunun kendine özgü RAM,işlemci ve disk kapasitesi bulunmaktadır. VDS sunucularda yaşanılan herhangi bir sorun bir diğer VDS sunucunu etkilemez bu yüzden güvenilirdir. Çalışma ve işleyiş bakımından fiziksel bir sunucudan farksızdır. VDS seçiminin yapılmasındaki sebep ise güvenilir olması, bakım masrafının olmaması, donanım gereksinimi olmaması bunlardan sadece birkaçıdır. Maliyet olarak bu yüzden VDS seçimi kullanıcı ve kurumlar tarafından tercih edilmektedir.

VPS (Virtual Private Server) Nedir?

VPS, sunucu kaynaklarının yazılımsal olarak bölünmesiyle ortaya çıkar. VDS tarafından bu işlem donanımsal olarak yapılırken, VPS tarafında bu işlem yazılımsal olarak yapılmaktadır.

VPS, fiziksel bir sunucuya sanallaştırma kurularak birden fazla yazılımsal olarak VPS ‘ler oluşturulur. Oluşturulan bu VPS ‘ler fiziksel sunucunun işlemci, RAM ve disk kapasitesini kullanılır. VPS ‘lere verilen RAM kapasitesi kullanıma bağlı olarak VPS aralarında paylaştırılabilmektedir. Örneğin bir VPS sunucusunun RAM kullanımı az ise, kullanmadığı RAM kapasitesi başka bir VPS sunucusuna aktarılabilmektedir. Herhangi bir VPS sunucusuna yüksek saldırı geldiğinde, yüksek işlemci veya ram kullanımı gibi problemlerde sunucu üzerindeki tüm VPS ‘ler etkilenir. Kısacası VPS ‘ler birbirinden ayrı çalışsalar da, hepsi bir bütün olarak çalışmaktadır.

VPS ve VDS her ikiside kısaca sanal sunucudur.

Devamını Oku

Son Paylaşılanlar