BGP Nedir?

0
925

BGP(Border Gateway Protocol) internet servis sağlayıcları tarafından kullanılan bir yönlendirme protokolüdür.

BGP çalışma mantığı ise, yönlendiricilere otonom sistem numarası atar ve bu otonom sistem numarası 1 ile 65535 arasında bir değerdir. Bu verilen değerler, yönlendirme tablosu oluşturulup, metric hesaplaması yapılırken hedefe giderken geçilen otonom sistem numarasına bakmaktadır. BGP protokolünün diğer protokollerden farkı ise farklı otonom sistemlere ait yönlendiriciler arasında çalışmasıdır ve yine diğer protokollere göre yapılandırılması zor bir protokoldür.

BGP protokolü sağlıklı çalışan ve güvenli bir protokoldür. Fakat bu protokol diğerlerine göre yavaş çalışmaktadır.

BGP protokolünde AS numarası kullanılır demiştik. Bu AS numarası tüm yönlendiricilere verilir. Diğer yönlendirme protokolü olan örneğin; EIGRP, IGRP AS numarası içerinde olan yönlendiricilerin birbiriyle iletişim kurulması sağlanıyordur. Fakat BGP diğer yönlendirici routerlarla da iletişim kurabilmektedir. BGP AS numarası kullanarak da ağda loop yani döngü oluşmasının da önüne geçmiş olur.

AS numarasının bir diğer etkeni ise yol seçimidir. BGP yönlendirme yaparken RIP protokolüne benzer çalışmaktadır. RIP protokolü yönlendirme yaparken geçeceği router sayısını göz önüne alır ve en az olanını seçmektedir. BGP ise geçeceği en az AS numarasını göz önüne almaktadır.

Yukarıdaki örneğe bakarsak, AS6100 numarasına sahip yönlendirici 20.20.20.1 network’ünü AS6200 numarasına göndermektedir. Bu network’ü alan AS6200 bu networkün AS6100 den geldiğini bildiği için otomatik olarak bunu kayıt eder ve bu network ile ilgili herhangi bir paket geldiği zaman göndereceği yeri bilmiş olur. Bu işlem diğer yönlendirici routerlara kadar ilerler ve işleyiş hep aynıdır. Bu sayede komşuluk ilişkisi kurulmuş olur. BGP protokolünde komşu ilişkisi kurulan yönlendirici router’lara “PEERS” adı verilmektedir.

BGP yönlendiricileri aralarında 4 farklı mesaj ile anlaşır. Bunları madde madde yazıp açıklayacak olursak;

  • Open : Router open mesajı yollarak komşuluk kurmak istemektedir. Komşuluk isteği kabul edildikten sonra gönderilen open mesaj içeriğinde AS numarası, versiyon numarası, BGP router ID gibi bilgiler barındırır. Karşısındaki router AS numarası yanlış ise komşuluk sona erer.
  • Update : İki komşu router arasında içinde network, routing bilgilerinin yer aldığı mesajdır.
  • Keepalive : İki komşu router arasından her 60 saniye de bir gönderilen mesajdır. Bu mesaj ile birbirlerini kontrol ederler ve durum active olarak kalır.
  • Notification : Komşuluk sona erdiğini bildiren mesajdır. Bu mesaj komşuluğun bitirildiği routera gönderilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz